Genel Tanıtım

"Gerçekleştirdiği eğitim ve bilimsel araştırmalar yoluyla, insanlığın ekonomik, kültürel ve sosyal zenginliğini arttırmak" misyonunu üstlenen Dokuz Eylül Üniversitesi, vizyonunu oluşturan "Dünyanın en iyi eğitim ve bilim merkezlerinden biri olmak" hedefine sıkı sıkıya bağlıdır. Böylesi büyük iddiayla eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Dokuz Eylül Üniversitesi, şimdiden Türkiye'nin sayılı üniversiteleri arasındadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin; demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devleti olduğuna dair inançla, Atatürk İlke ve İnkilaplarının rehberliğinde, aydınlık bir gelecek hedefleyen Dokuz Eylül Üniversitesi, kaliteli ve çağdaş eğitimin yanı sıra insani ve toplumsal değerleri gelişmiş kuşaklar yetiştirme başarısı ile tüm üniversiteler arasında ayrıcalıklı bir konuma ulaşmıştır.

Türkiye'nin batıya açılan penceresi ve üçüncü büyük kenti olan İzmir'de 20 Temmuz 1982 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 41 sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname" kapsamında kurulan Üniversitemiz; Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ege Üniversitesi'nden devralınan ve yeni kurulanlarla birlikte toplam 24 birimle eğitime başlamıştır. Ege Üniversitesi'nden sonra İzmir'deki ikinci devlet üniversitesi olan Dokuz Eylül Üniversitesi, kuruluşundan itibaren hızla büyüme sürecine girmiştir.

2012-2013 eğitim-öğretim yılında 58 bin 342 öğrencinin eğitim gördüğü Dokuz Eylül Üniversitesi; Buca Eğitim, Denizcilik, Edebiyat, Fen, Güzel Sanatlar, Hemşirelik, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat, İşletme, Mimarlık, Mühendislik ve Tıp Fakültelerinden oluşan 13 fakülte, 10 enstitü, 1 konservatuvar, 4 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu ve 49 araştırma ve uygulama merkezinden oluşan toplam 83 birimiyle dev bir eğitim kurumudur. Üniversitemizde; 3151 akademik ve 3328 idari personel görev yapmaktadır

Buca (Tınaztepe, Merkez ve Dokuzçeşmeler), Balçova, İnciraltı, Alsancak, Narlıdere, Hatay, Urla, Seferihisar, Ürkmez, Bornova, Karşıyaka, Foça ,Torbalı ve Bergama gibi farklı yerleşim bölgelerinde 802 bin 201 metrekaresi kapalı, 5 milyon 731 bin 800 metrekare toplam alanda eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Dokuz Eylül Üniversitesi, özgün bir kimliğe sahip olan İzmir kentinin dinamik dokusunu yaşayan bir ‘Kent Üniversitesi'dir. Türkiye'nin dört bir yanından gelen öğrencinin eğitim gördüğü Dokuz Eylül Üniversitesi, 2012-2013 eğitim - öğretim yılı itibarıyla 87 ülkeden 953 yabancı uyruklu öğrencinin de eğitim gördüğü renkli bir yapıya sahiptir.

Eğitimdeki başarısı ve ayrıcalıklarının yanı sıra Türkiye'nin hatta dünyanın en iyi hastanelerinden birine sahip olan Dokuz Eylül Üniversitesi; öğretim üyelerinin niteliği, bina ve teknik donanımı ile bu alandaki üstünlüğünü, tıp eğitimindeki başarısı ile de pekiştirmiştir. Böylesi iddialı bir altyapı ile Üniversitemiz, stratejik planında ilk sıralarda yer alan "bilimsel araştırma" hedefi doğrultusunda, dünyanın en gelişmiş AR-GE Merkezlerinden birini bünyesine katmak için kolları sıvamıştır. Tıp Fakültesi'nin yakın işbirliği ile "katma değeri yüksek, patentlenebilir, sağlık alanında uygulanabilir çıktıların hedeflendiği, uluslararası düzeyde tanınan, akredite İleri Biyomedikal Araştırmalar Merkezimizin inşaatı büyük ölçüde tamamlanmış, bilimsel faaliyetlere ev sahipliği yapmaya başlamıştır. "Hücresel Tedaviler", "Kanser Biyolojisi", "Genetik Hastalıkların Moleküler Biyolojisi", "DNA Biyobankası"gibi faaliyetlerin sürdürüleceği AR-GE Merkezi’nin, idari binası tamamlanmış, araştırma bölümlerinin de 2013'te tamamlanması hedeflenmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde faaliyete geçecek AR-GE Merkezimiz, Türk bilim dünyasına dinamizm kazandıracaktır.

Son güncelleme: 20.10.2017 21:40