Solaris I


Anasayfa


Hedefler


Aracımız


Ekibimiz


Sponsorlarımız


Sponsorumuz olmak için


Takvim


Fotoğraflar

ve videolar


Linkler


Basında Solaris


İletişim


Français


Formula Güneş 2005’in ardından...

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye’nin ilk Güneş Enerjisi ile Çalışan Araç Yarışları (FormulaG) 30 Ağustos 2005’ te Formula 1 Pisti’nde (İstanbulPark) yapıldı. Zor ve yoğun bir çalışma döneminden geçen 16 ekip yarışmaya katılabildi. Yarışma duyurulduğunda 27 ekip katılmak için başvurmuştu, ancak son olarak yarışmaya bir ay kala katılamayacağını açıklayan Boğaziçi Üniversitesi’yle birlikte bu sayı 16’ya kadar düştü.

FormulaG, FIA Alternatif Enerji Kategori 1, Sınıf 2 türünde bir yarıştı. İstanbul Park’ın toplam 8 tur başka bir deyişle toplam 43.2 km koşulması hedeflendi. Bu yarışa, Solaris Ekibi olarak yaklaşık 18 aylık yoğun bir emek ve çaba ile hazırlandık. Herşeyin ilk olmasının sıkıntısını çok çektik. İlk kez yapılacak olan bir yarışa, örneğini sadece yurtdışındaki takımların internet sayfalarındaki resimlerinde gördüğümüz  araçları, oldukça kısıtlı şartlarda, özgün olarak yapmaya çalıştık. Sonuçta sanırız sadece bizi değil, yarışmaya katılan diğer ekipleri de etkileyen, yurtdışındaki uluslararası yarışlara katılabilecek özelliklerde bir araç ortaya çıkarmayı başardık. 24 kişilik ekibimizde herkes bireysel olarak bu projeyi ek ya da yapması zorunlu bir iş olarak değil, hakkını vererek yapmaya çalıştı, kendisinden birçok ödün verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FormulaG etkinliği toplam 4 gün sürdü. İlk gün,  araçlar güneşle şarj edildi, gerekli teknik eğitimler verildi, pist tanıtıldı. İkinci gün sıralama turları yapıldı. Üçüncü gün araçlar tekrar şarj edildi ve serbest antrenman yapıldı. Etkinliğin son gününde, yani 30 Ağustos’ ta ise yarış vardı.  Yarışmada ilk olması açısından organizasyonun malesef bazı eksiklikleri yok değildi.

Yarışmaya katılabilen her ekip bizce birşeyler başarmış demekti. Ekipler birbiriyle çok iyi dost oldu. Özellikle, Ankara Üniversitesi - Hitit Güneşi'nden gelen arkadaşlar çok yardımsever ve güleryüzlü insanlardı,  İTÜ ekibindeki arkadaşlar da.  İnönü Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Isparta - SDÜ'nün emekleri gerçekten görülmeye değerdi. Çünkü maddi açıdan ve imkanlar açısından kısıtlı olmalarına rağmen ARGE çalışmalarının oldukça desteklenmesi gerekli olan ülkemizde, teknolojik, güzel şeyler ortaya çıkarmışlardı.  

TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi tarafından düzenlenen yarışmada toplam 10 ekip en az bir tur tamamlayabildi.

Ege Bölgesi’nden yarışmaya katılabilen tek üniversite ekibi olan Solaris’ le birlikte, İTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nin araçları da gerek kullandıkları teknoloji, gerek aerodinamik tasarımları ve ergonomik yapıları nedeniyle beğenilen araçlar arasındaydı ama malesef İTÜ ilk turu  tamamlayamadı YTÜ ise biraz fazla hızlı gidip enerjisini bitirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yarışmaya katılırken projemizin ve ekibimizin ana hedefleri;

1)      Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinin ülkemizde tanıtımını sağlamak ve böylece gelecekte oluşabilecek enerji sıkıntılarına alternatif çözümleri uygulamaya geçirilebileceğini gösterebilmek,

2)      Bilimsel araştırmalarda kullanılabilecek, gövdesinden motoruna her parçasıyla ileri teknolojik bir aracı dizayn edip ülkemiz şartlarında olabildiğince yerli malı kullanarak üretimini gerçekleştirebilmek,

3)      Üniversite – Sanayi – Meslek Odaları’nın birlikte bir sorunun çözümünde öğrenci, akademisyen, destekleyen kuruluş(kurum) ve girişimci sıfatlarıyla paydaşlar olmasına imkan tanıyarak, gençlerin önemli bir projede etkin görev alarak, birlikteliğin sağlanmasına yardımcı olmaktı. Hedeflerimizi, hakkını vererek yerine getirebildiğimizi düşünüyorum.  

 

 

 

 

 

 

 

Bu yıl uluslararası olacağı FormulaG esnasında Bilim ve Teknik Dergisi tarafından açıklanan yarışmaya umarım daha da iyi çalışmalarla daha fazla ekip katılır. Benzeri teknolojik, bilimsel etkinlikler, teknolojinin ve bilginin yayılmasında önemli bir rol üstleniyor çünkü.

Bu yarışmaya katılabilmemizi sağlayan başta ana sponsorumuz GÖVSA Kompozit olmak üzere, TÜBİTAK – Bilim ve Teknik Dergisi, İnci Akü, MNG Kargo, Delphi, Delphi Diesel ve diğer sponsorlarımıza, projemize desteğinden dolayı MMO – İzmir ve diğer destek veren kişi, kurum ve kuruluşlara birkez daha teşekkürler.

Saygılarımızla,

Derece

Takım Adı

Tur

En iyi zaman

Ortalama Hız

1

ORT

8

9:53.349

22,803

2

Hasat – Atılım Ün

7

8:39.952

22,563

3

YUGAT–7Tepe Ün.

6

7:24.238

22,580

4

Saguar – Sakarya

6

6:48.392

18,482

5

ODTÜ

5

7:55.266

23,672

6

Hitit Güneşi  Ank

5

9:17.919

14,729

7

Solaris

4

8:45.649

27,885

8

YTU-GESK

3

6:32.696

13,490

9

Ceryan-Kocaeli Ü.

2

24:09.605

16,410

10

Türk Mekatronik

1

-

15,311

11

Gazi Ün.

0

-

-.---

12

ITU-GAE

0

-

-.---

13

GYTE & Sabancı

0

-

-.---

14

TaTo – İnönü Ü

0

-

-.---

15

ACI

0

-

-.---

16

Isparta - SDÜ

0

-

-.---

·         İnternet adresimiz: http://www.deu.edu.tr/solaris

·         Yarışmadan fotoğraflar: http://web.deu.edu.tr/solaris/TR/formulag1.htm

·         74.İEF’ndaki standımızdan fotoğraflar: http://web.deu.edu.tr/solaris/TR/fuardan.htm

·         Yarış hakkındaki diğer fotoğraflar: http://www.biltek.tubitak.gov.tr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


            | Solaris I | Anasayfa | Aracımız | Ekibimiz | Sponsorlarımız | Üretim Planımız | Basında Solaris | Fotoğraflar | Linkler | İletişim | Français |


Designed and coded by TheBoss. Copyright by Team Solaris II. For problems or questions regarding this Web site contact [Team Solaris].

Last updated: 03.08.2006