DEU - Tekstil Muhendisliği

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Lisans Eğitim Programı, Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından 01 Temmuz 2009 tarihi itibariyle tam süre olan 5 yıl (2009-2014) için akredite edilmiştir.

Bölümümüz lisans eğitimi programı 2014 yılında yeniden değerlendirme sürecini tamamlayarak 30 Eylül 2014 tarihi itibariyle tam süre olan 5 yıl (2014-2019) için ikinci kez akredite edilmiştir.

Ayrıca akreditasyon süresi boyunca geçerli olmak üzere "Avrupa Etiketi" - EURopean ACcredited Engineer (EUR-ACE) Label verilmiştir.

mudek

Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünün özgörevi; öğrencilerine ulusal ve uluslar arası düzeyde nitelikli eğitim vererek ve sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda beceriler kazandırarak mühendislik ve mesleki bilgilerini kullanabilen, problemleri çözümleyebilen, mühendislik tasarımları yapabilen, mesleğinde yetkin, ekip çalışmasına yatkın, esnek ve özgür düşünebilen elemanlar yetiştirmek ve araştırma-geliştirme faaliyetleri ile bilime katkıda bulunmaktır.

Bu özgörevi gereği uluslararası düzeyde saygın, sürekli gelişen bir araştırma ve eğitim kurumu olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü uyguladığı seçmeli ders programları ve staj olanaklarının yanı sıra Erasmus programı çerçevesinde yurtdışındaki çeşitli üniversitelerle yaptığı öğrenci değişim anlaşmaları, yandal ve çift anadal olanakları ile öğrencilerinin ufuklarını genişletmeye çalışmaktadır.

Sanayi ve diğer eğitim ve araştırma kurumları ile işbirliğine büyük önem veren Fakültemiz ve Bölümümüzde yürütülmekte olan ‘Dış Danışmanlık’ ve ‘Teknik Seçmeli Ders Havuzu’ uygulamaları Türkiye’de tekstil eğitimi veren kurumlar arasında sadece Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünde bulunan uygulamalardır. Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencilerine birinci sınıfa başladıkları ilk yarıyılda sektörde çeşitli konularda çalışan tekstil mühendislerinden gönüllü bir dış danışman atanmaktadır. Akademik danışmanlarla işbirliği halinde çalışan dış danışmanlardan beklenen; danışmanı oldukları öğrencilere mesleği sevdirmeleri, meslek heyecanı, mesleki değerler ve profesyonellik kazandırmaları, lisans eğitimleri boyunca yönlendirme yapmaları ve gelecekteki meslek yaşamlarına hazırlanmalarına yardımcı olmalarıdır. Öğrencilerin çok disiplinli ekip çalışmalarına yatkınlığını arttırmak amacıyla planlanan Teknik Seçmeli Dersler ise dördüncü sınıf öğrencilerinin ilgi alanlarına göre serbestçe seçip mühendislik fakültesinin diğer bölümlerinin öğrencileri ile birlikte aldıkları, projeye dayalı olarak yürütülen ve mühendislik alanındaki ortak ilgi ve uğraşı alanlarını konu alan derslerdir.
instakib.com

 

Duyurular

Bölümümüz öğrencisi Doğukan VANLIOĞLU, bölümümüz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Vildan SÜLAR danışmanlığında yürütülen ''İpliklerde Sürtünme - Aşınma - Mukavemet İlişkisinin İncelenmesi'' konulu bitirme projesi ile dünyanın en önemli iplik makinası üreticilerinden biri olan Rieter tarafından verilen ''Rieter 2017 Ödülü'' nü almaya layık görülmüştür.

2016- 2017 eğitim- öğretim yılı, bahar dönemi DEU Tekstil Mühendisliği Bölümü tek ders sınavları tarihleri yayınlanmıştır. Tıklayınız. 

19.06.2017 tarihinde, Yünsa ve Arçelik firmalarının temsilcilerinin katılımı ile DEU Tekstil Mühendisliği Bölümü Bitirme Projeleri Sergisi düzenlenmiştir.

2016- 2017 öğretim yılı Atölye stajına müracaat eden öğrencilerin gruplara ayrılmış listesi yayınlanmıştır. Tıklayınız.

09.06.2017 tarihinde, Taypa Grup yöneticileri bölümümüze denim üretimi ve sektörü hakkında tanıtım toplantısı düzenlemiştir.

Bahar dönemi bitirme projesi sergisi 19 Haziran 2017 tarihinde, bölümümüzün 1. katında gerçekleştirilecektir.

Bitirme projeleri sunumları 19- 21 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Bölüm başkan yardımcılarımızdan Doç. Dr. Gülseren Karabay ve Yrd. Doç. Dr. Gökhan Erkan 25.05.2017 tarihinde, Romanya Oradea şehrinde bulunan Oradea Üniversitesi Tekstil ve Deri Fakültesi' ne ziyarette bulunmuşlardır.

2017/2018 Eğitim- Öğretim yılı Yüksek Lisans/ Doktora öğretimine alınacak olan öğrencilerin başvuru işlemleri detayları DEU Fen Bilimleri Enstitüsü internet sayfasında ilan edilmiştir. Başvuru işlemleri için tıklayınız.

17.05.2017 tarihinde, DEU Tekstil Mühendisliği Bölümü' nde Kariyer Günü düzenlenmiştir. 

2016- 2017 eğitim öğretim yılı, bahar dönemi mazeret sınav programı yayınlanmıştır. Program için tıklayınız...

17.05.2017 tarihinde, DEU Tekstil Mühendisliği Bölümü Kariyer Günü düzenlenecektir. Kariyer günümüzün ana sponsoru olan LC Waikiki firmasının yetkililerine teşekkürlerimizi sunarız. 

Bölümümüz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Merih SARIIŞIK, Doç. Dr. Ümit Halis ERDOĞAN ve Yrd. Doç. Dr. Gökhan ERKAN tarafından gerçekleştirilen tekstil materyallerine nanoteknoloji uygulamalarına; Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği tarafından yayımlanan hometextile dergisinde yer verilmiştir. 

TÜRKAK tarafından Fiziksel ve Kimyasal Test Laboratuvarlarımız için akreditasyon kararının alınması; bölümümüzde 21.04.2017 tarihinde kutlanmıştır. 

Sun Grubu Ar- Ge Müdürlüğü öncülüğünde 'Teknik Tekstiller Proje Pazarı' düzenlenecektir. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerinin başvuru yapabileceği yarışma hakkında detaylara ulaşmak için tıklayınız.

19 Nisan 2017 tarihinde, Hugo Boss firması tarafından bölümümüze 'Create your Future' konulu bir seminer düzenlenmiştir.

2016-2017 eğitim Öğretim yılı Bahar Dönemine ait ders programı için tıklayınız...

27.03.2017 tarihinde, DEU Tekstil Mühendisliği Bölümü Bordo Salon' da Akdeniz İhracatçı Birlikleri (ATHİB) tarafından organize edilen '6. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması' nın tanıtım etkinliği yapılmıştır. Geçmiş dönemlerde başarılı olmuş olan çalışmalar kampüs içerisinde sergilenmiştir. 

20- 21 Mart 2017 tarihlerinde, DEU Tekstil Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri ile Bursa' da bulunan Harput Holding Miranda İplik, Saydam Tekstil, İpekiş firmaları ve Zorlu Holding Korteks firmasına teknik gezi düzenlenmiştir.

Astaş Endüstri Tekstil Makineleri San. ve Tic. A.Ş. firması, bölümümüz CAD laboratuvarına 'Assyst CAD' yazılımını bedelsiz olarak hediye etmiştir. Firma yetkililerine desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği tarafından '7. Ev Tekstili Tasarım Yarışması' düzenlenecektir. Detaylar için tıklayınız.

2016- 2017 Ara Döneminde staj yapan öğrencilerin STAJ DEFTERLERİNİ ve STAJ SİCİL FORMLARINI 10 Mart 2017 tarihine kadar imza karşılığında Tekn. Erol AKDENİZ' e teslim etmesi gerekmektedir.

İnternet olanağı bulunmayan öğrencilerimiz Fakültemiz Tınaztepe yerleşkesindeki bilgisayar laboratuvarlarında yararlanabileceklerdir. 

Belirtilen tarihlerde ders kaydı yaptırmayan öğrenciler 23- 24 Şubat 2017 tarihlerinde yazılı olarak başvurup mazeretlerini belgelendirmek ve Fakülte, Yönetim Kurulunun uygun bulması kaydıyla 27 Şubat- 1 Mart 2017 tarihleri arasında Mazeret Kaydı yapabileceklerdir. Belgesiz ya da şehir dışında olmak, internet erişimi olmamak, unutmak ve buna benzer sebeplerle mazeret kaydı yapılmayacaktır.

2016- 2017 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıtları için bilgilendirme için tıklayınız.

21.12.2016 tarihinde, bölümümüze Hugo Boss firması tarafından 'Endüstri 4.0' konulu seminer düzenlenmiştir.

25.11.2016 tarihinde, Dokuz Eylül Üniversitesi, Tekstil Mühendisliği Bölümü tarafından, Hugo Boss firmasına teknik gezi düzenlenmiştir.

2016 Dikey Geçiş Sınavı sonucunda ve 667 ve 669 sayılı KHK kapsamındaki öğrencilerin 1. Ara Sınav Mazeret Sınavları dilekçesi için tıklayınız. 

2016- 2017 Eğitim- Öğretim yılında bölümümüzde eğitim almaya hak kazanan öğrencilerimizi kutlar, başarılı bir eğitim dönemi geçirmelerini dilerim. DEÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Merih SARIIŞIK.

Bölümümüz öğrencisi Derya KESKİN ve mezun öğrencilerimizden Pelin YILMAZ' ın ''İP (LİK) SİZ'' isimli projeleri; Hugo BOSS firması tarafından düzenlenen proje yarışmasında birinci olarak seçilmiştir. 

Deu Tekstil Mühendisliği Bölümü tarafından; 2015- 2016 öğretim yılı bahar dönemi bitirme projeleri sergilenmiştir. 1. Çift triko çözgülü örme yapısının modellenmesi üzerine çalışmalar, 2. Resimli Türkçe- Almanca- İngilizce tekstil terimleri E- sözlüğü, 3. Sağlık alanında kullanılacak akıllı dokuma kumaşların tasarımı ve üretimi; projeleri oylama ile ilk üç proje olarak seçilmiştir.  

28.06.2016 tarihinde, Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü, öğrenci mezuniyet töreni düzenlenmiştir.

Bölümümüz öğrencilerinden Sonay DOĞAN, bölümümüz öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ozan KAYACAN ve Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Aytaç GÖREN danışmanlığında hazırlamış olduğu ''ELEKTROMANYETİK KALKANLAMA ÖZELLİKLİ POLİMER KOMPOZİT YAPIYA SAHİP ANAKUCAĞI GELİŞTİRİLMESİ'' başlıklı bitirme projesi çalışması ile Mühendislik Fakültesi Dekanlığı' mızın 2015- 2016 Öğretim Yılı Disiplinlerarası Proje Yarışması' nda 1.' lik ödülünü kazanmıştır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü, 23- 25 Mayıs tarihleri arasında Çeşme Ilıca Hotel' de 7. Avrupa Koruyucu Giysiler Konferansı' nı düzenlemiştir. Konferans web sitesine ulaşmak için tıklayınız.

UTİB Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği' nin düzenlediği Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektörü 8. Uluslararası Ar- Ge Proje Pazarı Zirvesi' nde Tıbbi Tekstiller ve Tıbbi Cihazlar kategorisinde sundukları 'Anal Fissür Tedavisinde Kullanılacak Mikropartikül İçeren Medikal Tekstil ürünlerinin Tasarımı' isimli çalışma ile proje ortakları Bölümümüz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Merih SARIIŞIK ve Arş. Gör. Gizem Ceylan TÜRKOĞLU; üçüncülük ödülünü almaya hak kazanmışlardır.   

Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü 21-22 Nisan tarihleri arasında Malatya' da bulunan Çalık Denim- GAP Güneydoğu Anadolu Tekstil A.Ş. ' ne teknik gezi düzenlemiştir.

21/04/2016 tarihinde, Narkonteks A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Toygar NARBAY, öğrencilerimize seminer vermiştir.

17/04/2016 tarihinde, Hugo BOSS firması işe alım uzmanı Aslı AYGÜN; öğrencilerimize 'İş arayışında fark yaratmak' konulu bir seminer vermiştir.  

11/03/2016 tarihinde, bölümümüz ilk mezunlarından, Hugo Boss A.Ş.' de görev alan Sn. Umut GÜL ''İçimizden Biri'' konulu bir seminer vermiştir.   

02/03/2016 tarihinde, Hugo Boss A.Ş. Eğitim ve Organizasyonel Gelişim Uzmanı Sn. Erim KIRCA ''Bir Mühendisin El Çantası'' konulu bir seminer vermiştir.   

VI. Uluslararası Teknik Tekstiller Kongresi 14-16 Ekim 2015’de İzmir Wyndham Otel’de düzenlenmiştir.

Denizli İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen 4. Ev ve Plaj Giyimi Tasarım yarışmasında öğrencimiz Seda Fidan Pekdemir ikincilik ödülü almıştır. Öğrencimizi kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Deü Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üye ve Elemanları Prof. Dr. Yalçın BOZKURT hocamızın emeklilik yemeğinde bir araya geldi.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen VII. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı'nda Doç.Dr.Aysun Akşit ve Araş.Gör. Görkem Gedik,  'LİGNİN İÇERİKLİ GÜÇ TUTUŞUR VE ANTİBAKTERİYAL TEKSTİL MALZEMELERİ' başlıklı proje ile üçüncülük ödülü almıştır.

Bölümümüz öğrencilerinden Yonca GÜLGÜN ve Pelin YILMAZ tarafından Öğr. Gör. Dr. Musa KILIÇ danışmanlığında yürütülen "Ring, Kompakt ve Open-End Rotor İpliklerinin Fiziksel ve Mekanik Özelliklerinin İncelenmesi" başlıklı bitirme projesi, her yıl ülkeler bazında düzenlenen ve Tekstil Mühendisliği alanında en başarılı öğrenci çalışmasına verilen "Rieter Ödülü"nü 2015 yılı için Türkiye adına almaya hak kazanmıştır.

08/ 04/ 2015 tarihinde, Uşak' ta bulunan Birlik Yün İplik Mensucat ve Çam Halı Dış Ticaret firmalarına teknik gezi düzenlenmiştir.  

9- 10 Mart 2015 tarihlerinde, bölümümüz tarafından Korteks iplik, Boyteks Bursa ve İpekiş işletmelerine teknik gezi düzenlenmiştir. 

15/04/2015 tarihinde, Hugo Boss firması işe alım yöneticisi Sn. Aslı AYGÜN öğrencilerimizle bir araya gelerek, “İş Arayışında Fark Yaratmak Üzerine” başlıklı bir seminer vermiştir.

04/03/2015 tarihinde, LC Waikiki Collection and Buying Manager’ı Sn. Özgür Datlı, İşe Alım Uzmanı Sn. Merve Kaçaner ve Yetenek Yönetim Asistanı Sn. Kübra Kaya bölümümüz öğrencileri ile seminer kapsamında bir araya gelmiştir.

26/02/2015 tarihinde, bölümümüz mezunlarından VF EGE Ürün Geliştirme Müdürü Sn. Semih Aksakal öğrencilerimizle bir araya gelerek, ağırlıklı olarak tecrübe paylaşımında bulunduğu bir seminer vermiştir.

25/02/2015 tarihinde, Schneider Electric firmasından Sn. Aybüke ATA ve Sn. Elif ERER “Özgeçmiş Hazırlama” konulu bir seminer vermişlerdir.

***Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği' nin (UTİB) düzenlemiş olduğu 5. Uluslararası AR- GE Proje Pazarı etkinliğinde bölümümüz öğretim elemanlarından Dr. Musa KILIÇ ve yüksek lisans öğrencisi G. Gökçe PLATTÜRK' ün 'Görüntü Analizi Yöntemi Kullanılarak Kumaş Dökümlülüğünü ve Eğilme Direncini Ölçen Yeni Bir Test Cihazının Geliştirilmesi' başlıklı projesi Ev Teknik Tekstilleri ve Ev tekstilleri kategorisinde ikinci olmuştur.  

***Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikasının düzenlediği 2. İnovasyon Yarışmasında; Bölümümüz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Merih SARIIŞIK ve Süleyman Demirel Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Şule Sultan UĞUR' un 'Çevreci Nanokaplama Yöntemi ile Boyama ve Fonksiyonel Bitim İşlemlerinin Tek Adımda uygulanması' konulu ortak projesi ikinci olmuştur. 

***Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü tanıtım sunumuna ulaşmak için tıklayınız ***

*** Ders İçerikleri- Tekstil Mühendisliği Bölümü