Rodeu Ekibi


RODEU Ekibi, 2019 yılında Robot Topluluğu'nun alt kolu olarak toplanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinden oluşan bir ekibiz. Çizgi İzleyen Robot kategorisinde yurt içi ve yurt dışında düzenlenen yarışmalarda okulumuzu ve ülkemizi temsil etmekteyiz. Aynı zamanda otonom araç konusunda araştırma ve projelerimizle otonom araçların
geliştirilmesi ve kullanım alanlarının genişletilmesiyle ilgili çalışmalar yapmaktayız.

RODEU Ekibinin Yarışmaları ve Başarıları
 2017, 2018 ve 2019 yıllarında Renesas Electronics’in Almanya’nın Nürnbeg şehrinde düzenlemiş olduğu Renesas MCU Car Rally’e kulüp bünyesinde katıldık. 2019 yılında düzenlenen yarışta ilk 10’da yer aldık ve 2021 yılında da katılmayı planlamaktayız.
 4–5 Mayıs 2019 tarihlerinde Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin düzenlediği Robot Olimpiyatları’na 3 robot ile katıldık ve 2 robot ile final turuna geçmeye hak kazandık.
 19-20 Ekim 2019 tarihlerinde İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi’nin düzenlediği IZTECH Roboleague Yarışması’nda yer aldık.
 21 –22 Mart 2020 tarihlerinde YTÜ Robocon Yarışması’na katılmak üzere çalışmalara başlamış bulunmaktayız.
 2021 yılında Almanya’da düzenlenecek olan robot yarışlarına katılmak için planlamalarımız devam ediyor.


4 – 5 Mayıs 2019 Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Robot Olimpiyatları 

RENESAS MCU CAR RALLY
Renesas tarafından tedarik edilen bileşen kitinden oluşturulan bir model araba ile yarışa katılınılmaktadır. Aracı otomatik olarak pistteki beyaz çizgide süren donanımı ve yazılımı optimize ederek Almanya'nın Nürnberg kentindeki ‘The Embedded World 2021’ ticaret fuarında, tüm takımlar birbirleriyle rekabet ediyor ve Avrupa'nın en hızlı MCU Otomobilini kimin ürettiğini bulmak için bir araya geliyorlar. 

 

Her yıl Nürnberg'deki ‘Embedded World Exhibition&Conference’, yerleşik topluma yeni ürünler ve yenilikler hakkında bilgi edinme, değişime girme ve değerli temasları sürdürme ve geliştirme fırsatı sunar. Yaklaşık 1.000 katılımcı, gömülü teknolojilerin tüm yönlerinde, yapı elemanlarından, modüllerden ve tüm sistemlerden işletim sistemlerine ayrıca yazılımdan, gömülü sistemlerin tüm yönlerini kapsayan hizmetlere kadar donanım ve yazılım araçlarına dair en son teknolojiyi sunmaktadır. 2019 yılında 30.895 ziyaretçi Embedded World’deki toplam 1.117 katılımcıdan bilgi topladı. Bu önde gelen uluslararası ticaret fuarı gelecekte kuşkusuz gömülü sektör için en önemli pazarlama ve satış araçlarından biri olacak.

1.YAZILIM
Mikrodenetleyici olarak Renesas tarafından tahsis edilen Renesas RX62T/G, Infineon XMC4500 Relax Kit, Spurkfan Freesoc2 kullanıyoruz. Üreticilerin bize sunduğu IDE’lerle beraber C tabanlı geri beslemeli kontrol sistemlerini de kullanarak otonom araçlar üzerine çalışıyoruz.
2.MEKANİK/ELEKTRONİK
Araç gövdesi, sensör ve motor sürücü kartlarının tasarımlarını kendi alt ekiplerimiz yapmaktadır. 

 
Araç Gövde Tasarımı Ve 8-Bitlik Sensör Kartı